Начало Сфера България има потенциал в развитието на индустриалната роботика, каза проф. д-р инж. Август Иванов, вписан днес в Златната книга на Патентното ведомство
4534
Икономика

България има потенциал в развитието на индустриалната роботика, каза проф. д-р инж. Август Иванов, вписан днес в Златната книга на Патентното ведомство

България има потенциал в развитието на индустриалната роботика и в близко бъдеще ще има скок в тази област.Това стана известно от интервю с проф. д-р инж. Август Иванов, след като по-рано днес името му беше вписано в Златната книга на Патентното ведомство.

| 18 Декември 2024, 16:26 ч.
България има потенциал в развитието на индустриалната роботика, каза  проф. д-р инж. Август Иванов, вписан днес в Златната книга на Патентното ведомство
България има потенциал в развитието на индустриалната роботика, каза проф. д-р инж. Август Иванов, вписан днес в Златната книга на Патентното ведомство
Снимка © Минко Чернев / БТА (АК)

България има потенциал в развитието на индустриалната роботика и в близко бъдеще ще има скок в тази област. Това стана известно от интервю с проф. д-р инж. Август Иванов, след като по-рано днес името му беше вписано в Златната книга на Патентното ведомство. Проф. д-р Иванов е съизобретател на 31 патента, директор е на Института по роботика на БАН. Той работи в областта на роботиката, сензориката, изкуствения интелект, нано- и микротехнологиите.

Върховният административен съд (ВАС) окончателно прекрати предсрочно пълномощията на Георги Кузмов като кмет на столичния район „Оборище“. Това става известно от решението на съда.

Делото започна след сигнал за несъвместимост от столичната ОИК през февруари. След справка по данните е установено, че Кузмов е съдружник в две фирми.

На 12 април от председателя на общинския съвет е постъпило писмо, в което е посочено, че Кузмов не е подавал уведомление по Закона за местното самоуправление и местната администрация в качеството му на кмет.

Разпоредбата на закона забранява на кметовете на общини, на райони и на кметства, кметските наместници, заместник-кметовете на общини и на райони и секретарите на общини да извършват търговска дейност по смисъла на Търговския закон, да бъдат контрольори, управители или прокуристи в търговски дружества, търговски пълномощни

Директорът на областната дирекция на МВР в Русе старши комисар Николай Кожухаров връчи грамота за граждански принос към работата на полицията на Николай Рачев от русенското село Николово. 

Наградата му бе присъдена преди два дни по време на церемонията "Полицай на годината 2024", но тогава Рачев нямаше възможност да присъства на събитието в София.

Мъжът е награден за проявена смелост, съпричастност и доблест, като е спомогнал за задържането на извършител на криминални деяния. 

Рачев каза, че случаят е от 25 август т.г. През нощта съпругата му е чула шум, а той е оказал помощ на служителите на полицията да бъде задържан мъж, извършвал кражба на стоки от хипермаркет в село Николово. Установено е, че задържаният е автор на още три престъпления – кражби от два паркирани автомобила и взлом в бензиностанция.

"Благодаря на Министерството на вътрешн

Съветът за електронни медии (СЕМ) не откри нарушения при медийното отразяване на ескалацията на войните в Близкия изток. Доклад от фокусираното наблюдение бе представен днес на заседание на медийния регулатор.

Мониторингът е осъществен в периода от 16 септември до 14 октомври. Наблюдаваните медии са били шест - БНТ1, „Хоризонт“, „Нова телевизия“, Би Ти Ви, „Дарик радио България“, „България он еър“.

„Доставчиците се позовават на информации от свои и от официални източници, разкази на очевидци, съобщения от световни информационни агенции и официални онлайн изявления в социалните мрежи, публикувани в големи медии“, посочи Зорница Гюрова от мониторинговата дирекция на СЕМ.

По думите не са регистрирани шокиращи изображения в телевизионните програми, като картината показва предимно материални разрушения на сгр

Областният управител на Шумен Бейнур Ахмед заяви, че ще има вода в язовир "Тича", стига да се ползва пестеливо и разумно. Той заяви това пред журналисти в сградата на областната управа по време на традиционната си среща за края на годината. Ахмед каза още, че проблемът с водата не е решен и не вярва, че може да бъде решен с магическа пръчка през 2025 г. и коментира, че има проблем с нивото на водата в язовир "Тича", но според него човешкият фактор не оказва влияние.

"Природата каквото е решила, това прави с нас. Ако има дъжд, ако има сняг, нивото в язовира се покачва. Последните 2 месеца през ноември и декември следя ежедневния бюлетин на интернет страницата на Министерството на околната среда и водите, има дни, в които притокът е по-голям от разхода, нормално е за зимния период, но искам да погледна оптимистично на това, което се случва с язовира. В началото на зимния сезон см

Вече пети ден продължава търсенето на 13-годишния Николай от село Конаре, съобщи кметът на община Гурково Кънчо Папазов. До момента от момчето няма никаква следа. Детето е със синдром на Даун и е в неизвестност от 17 декември. 

„За съжаление и тази сутрин от района на Конаре няма никакви новости относно издирвателните мероприятия“, каза кметът. Новото днес е, че в търсенето се включват ловци от Конаре и други населени места в региона. Ще се обходят за кой ли пореден път всички гористи местности наоколо, посочи той.

За момента няма информация дали днес в търсенето ще бъде включен и хеликоптер, каза Папазов и напомни, че това трябваше да се случи вчера, но метеорологичните условия не го позволиха. 

„Смятам, че достатъчно много оперативно-издирвателни мероприятия се проведоха в района, на ход по-скоро вече са криминалните служби“, к

 "В България има роботика, точно в тази област, но тя си търси място под слънцето, както се казва, в области за рециклиране на роботи, за писане на нов софтуер за тях и даване на нов живот на такива технологии", посочи ученият. По думите му почти всичко, което е в индустрията като производство в тази област, е свързано с вносна технология.  

Проф. д-р инж. Август Иванов изтъкна обаче, че в България има много специалисти, а и е голямо желанието за обучение в тази област. Той даде пример с икономическата зона в Пловдив и посочи, че там има голяма нужда от специалисти, които са инженери по поддръжка. Това е страхотно и вярвам, че в близко бъдеще ще има скок в тази област, допълни той.

Аз съм в Института по техническа кибернетика и роботика от 1985 година. Тогава много се залагаше именно на индустриалната роботика. За съжаление, в годините на промените липсата на финансиране промени тотално картата, спомня си ученият. Той напомни, с уговорката, че го прави без носталгия, че по линия на Съвета за икономическа взаимопомощ се е акцентирало у нас върху производството на електрокари, мотокари, а първите български персонални компютри са правени в Института. С времето, когато държавата започна да финансира по-малко в науката, настъпиха кризи в това развитие и в момента силно е занижено това направление, посочи проф. д-р инж. Август Иванов. Ученият със съжаление отбеляза, че в областта на индустриалната роботизация са ни изпреварили страни като Япония, САЩ, Китай, държавите от Западна Европа.

Става дума за комплекс от наши идеи, които сме реализирали в тези патенти, каза проф. д-р Иванов, който е съизобретател на 31 патента, и изтъкна работата на екипа учени с ментор академик Чавдар Руменин. Почти всичко, което сме патентовали, е в областта на електрониката и мултисензорите за магнитно поле, свързано е с това как чиповете се влияят от него и от екстремни температури, допълни той и посочи, че е приложимо в космическите технологии. Проф. д-р Иванов отбеляза сложността на изследването на тези процеси. За щастие, успяхме по европейски проекти да финансираме прекрасна научна апаратура, която в дните на отворени врати в Института по роботика може да бъде разгледана, коментира той.

Ученият е завършил математическа паралелка в столичната двадесет и първа гимназия. В Техническия университет ръководителят на дипломната ми работа, с когото много добре се сработихме и още тогава имахме две публикации, ми даде визия за евентуално бъдещо развитие като докторант в Института по техническа кибернетика и роботика и попаднах в подходяща среда за научна дейност, описа ученият накратко пътя си в науката. Вече повече от 30 години се занимаваме с академик Руменин в областта на микроелектрониката, нанотехнологията, обобщи той.

Като вдъхновяваща личност проф. д-р Иванов посочи съпругата си, която по образование е генетик и работи в Института по физиология на растенията и генетика към БАН. Тя е доцент и също обучава докторанти. В общи линии сме академично семейство, хубаво е, че в различни посоки се движим, но това помага от чисто организационна гледна точка, коментира ученият.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Сняг превалява в Разградска област, пътната обстановка е сравнително спокойна
Сняг превалява в Разградска област, пътната обстановка е сравнително спокойна, съобщи дежурният в Областното пътно управление (ОПУ). На терен са няколко машини, които обработват п ...
Катастрофа със загинал затруднява движението на пътя Асеновград – Кърджали
Временно движението по път II-58 Асеновград – Кърджали в района на Асеновград е ограничено заради катастрофа, съобщи на сайта си Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). От Обла ...
Коледен празник под надслов „От баба на внуче“ се състоя в Радомир
Коледен празник под надслов „От баба на внуче“ се състоя в Радомир, в една от залите на Младежкия културно – информационния център (МКИЦ). „От баба на внуче ...
Нова платформа за гнездене на къдроглавите пеликани е изградена в резервата „Сребърна“
Нова платформа за гнездене на къдроглавите пеликани е изградена в местността „Бабушко блато“, в резервата „Сребърна“, съобщиха от Регионалната инспекция по ...
Митничари задържаха сексуални стимуланти при проверка в района на „Дунав мост 2” при Видин
Над 53 000 сашета и таблетки сексуални стимуланти без документи задържаха митническите служители на Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Дунав мост 2” при Ви ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Влакът Горна Оряховица – Димитровград се движи с повече от два часа закъснение заради повреда в контактната мрежа
Международният бърз влак №465 (Горна Оряховица 17:35 - Димитровград 21:58) се движи със закъснение от 165 минути след повреда в контактната мрежа, съобщават на интернет страницата ...
Световният ски шампион Алберто Томба пожела успех на зимния сезон в Боровец по време на конферентен разговор с Петър Попангелов
Световният и трикратен олимпийски шампион Алберто Томба пожела успех на зимния туристически сезон в "Боровец" по време на конферентна връзка с легендата на българските ски Петър По ...
Интензивен е трафикът на границите с Румъния и Турция към 18:00 часа, съобщават от "Гранична полиция"
Трафикът на границата с Румъния към 18:00 часа е интензивен на граничен контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Кардам" и ГКПП "Никопол" на изход за товарни автомобили. Това съобщава ...
Издирването на Николай от Конаре продължава, няма никакви данни за движението му, казаха от полицията в Стара Загора
Няма никакви данни за движението на 13-годишния Николай от село Конаре, който е в неизвестност от 17 декември, каза пред журналисти директорът на Областната дирекция на МВР ст. ком ...
Усложнена е пътната обстановка в страната заради валежите от сняг
Обилният снеговалеж в редица области на страната затрудни движението по пътищата. От Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) отново призоваха шофьорите да тръгват на път с ...
Тикер в 03:08 ч.
Международният бърз влак №465 (Горна Оряховица 17:35 - Димитровград 21:58) се дв ...
Начало Сфера
4534
Икономика

България има потенциал в развитието на индустриалната роботика, каза проф. д-р инж. Август Иванов, вписан днес в Златната книга на Патентното ведомство

България има потенциал в развитието на индустриалната роботика и в близко бъдеще ще има скок в тази област.Това стана известно от интервю с проф. д-р инж. Август Иванов, след като по-рано днес името му беше вписано в Златната книга на Патентното ведомство.

| 18 Декември 2024, 16:26 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
България има потенциал в развитието на индустриалната роботика, каза  проф. д-р инж. Август Иванов, вписан днес в Златната книга на Патентното ведомство
България има потенциал в развитието на индустриалната роботика, каза проф. д-р инж. Август Иванов, вписан днес в Златната книга на Патентното ведомство
Снимка © Минко Чернев / БТА (АК)

България има потенциал в развитието на индустриалната роботика и в близко бъдеще ще има скок в тази област. Това стана известно от интервю с проф. д-р инж. Август Иванов, след като по-рано днес името му беше вписано в Златната книга на Патентното ведомство. Проф. д-р Иванов е съизобретател на 31 патента, директор е на Института по роботика на БАН. Той работи в областта на роботиката, сензориката, изкуствения интелект, нано- и микротехнологиите.

Върховният административен съд (ВАС) окончателно прекрати предсрочно пълномощията на Георги Кузмов като кмет на столичния район „Оборище“. Това става известно от решението на съда.

Делото започна след сигнал за несъвместимост от столичната ОИК през февруари. След справка по данните е установено, че Кузмов е съдружник в две фирми.

На 12 април от председателя на общинския съвет е постъпило писмо, в което е посочено, че Кузмов не е подавал уведомление по Закона за местното самоуправление и местната администрация в качеството му на кмет.

Разпоредбата на закона забранява на кметовете на общини, на райони и на кметства, кметските наместници, заместник-кметовете на общини и на райони и секретарите на общини да извършват търговска дейност по смисъла на Търговския закон, да бъдат контрольори, управители или прокуристи в търговски дружества, търговски пълномощни

Директорът на областната дирекция на МВР в Русе старши комисар Николай Кожухаров връчи грамота за граждански принос към работата на полицията на Николай Рачев от русенското село Николово. 

Наградата му бе присъдена преди два дни по време на церемонията "Полицай на годината 2024", но тогава Рачев нямаше възможност да присъства на събитието в София.

Мъжът е награден за проявена смелост, съпричастност и доблест, като е спомогнал за задържането на извършител на криминални деяния. 

Рачев каза, че случаят е от 25 август т.г. През нощта съпругата му е чула шум, а той е оказал помощ на служителите на полицията да бъде задържан мъж, извършвал кражба на стоки от хипермаркет в село Николово. Установено е, че задържаният е автор на още три престъпления – кражби от два паркирани автомобила и взлом в бензиностанция.

"Благодаря на Министерството на вътрешн

Съветът за електронни медии (СЕМ) не откри нарушения при медийното отразяване на ескалацията на войните в Близкия изток. Доклад от фокусираното наблюдение бе представен днес на заседание на медийния регулатор.

Мониторингът е осъществен в периода от 16 септември до 14 октомври. Наблюдаваните медии са били шест - БНТ1, „Хоризонт“, „Нова телевизия“, Би Ти Ви, „Дарик радио България“, „България он еър“.

„Доставчиците се позовават на информации от свои и от официални източници, разкази на очевидци, съобщения от световни информационни агенции и официални онлайн изявления в социалните мрежи, публикувани в големи медии“, посочи Зорница Гюрова от мониторинговата дирекция на СЕМ.

По думите не са регистрирани шокиращи изображения в телевизионните програми, като картината показва предимно материални разрушения на сгр

Областният управител на Шумен Бейнур Ахмед заяви, че ще има вода в язовир "Тича", стига да се ползва пестеливо и разумно. Той заяви това пред журналисти в сградата на областната управа по време на традиционната си среща за края на годината. Ахмед каза още, че проблемът с водата не е решен и не вярва, че може да бъде решен с магическа пръчка през 2025 г. и коментира, че има проблем с нивото на водата в язовир "Тича", но според него човешкият фактор не оказва влияние.

"Природата каквото е решила, това прави с нас. Ако има дъжд, ако има сняг, нивото в язовира се покачва. Последните 2 месеца през ноември и декември следя ежедневния бюлетин на интернет страницата на Министерството на околната среда и водите, има дни, в които притокът е по-голям от разхода, нормално е за зимния период, но искам да погледна оптимистично на това, което се случва с язовира. В началото на зимния сезон см

Вече пети ден продължава търсенето на 13-годишния Николай от село Конаре, съобщи кметът на община Гурково Кънчо Папазов. До момента от момчето няма никаква следа. Детето е със синдром на Даун и е в неизвестност от 17 декември. 

„За съжаление и тази сутрин от района на Конаре няма никакви новости относно издирвателните мероприятия“, каза кметът. Новото днес е, че в търсенето се включват ловци от Конаре и други населени места в региона. Ще се обходят за кой ли пореден път всички гористи местности наоколо, посочи той.

За момента няма информация дали днес в търсенето ще бъде включен и хеликоптер, каза Папазов и напомни, че това трябваше да се случи вчера, но метеорологичните условия не го позволиха. 

„Смятам, че достатъчно много оперативно-издирвателни мероприятия се проведоха в района, на ход по-скоро вече са криминалните служби“, к

 "В България има роботика, точно в тази област, но тя си търси място под слънцето, както се казва, в области за рециклиране на роботи, за писане на нов софтуер за тях и даване на нов живот на такива технологии", посочи ученият. По думите му почти всичко, което е в индустрията като производство в тази област, е свързано с вносна технология.  

Проф. д-р инж. Август Иванов изтъкна обаче, че в България има много специалисти, а и е голямо желанието за обучение в тази област. Той даде пример с икономическата зона в Пловдив и посочи, че там има голяма нужда от специалисти, които са инженери по поддръжка. Това е страхотно и вярвам, че в близко бъдеще ще има скок в тази област, допълни той.

Аз съм в Института по техническа кибернетика и роботика от 1985 година. Тогава много се залагаше именно на индустриалната роботика. За съжаление, в годините на промените липсата на финансиране промени тотално картата, спомня си ученият. Той напомни, с уговорката, че го прави без носталгия, че по линия на Съвета за икономическа взаимопомощ се е акцентирало у нас върху производството на електрокари, мотокари, а първите български персонални компютри са правени в Института. С времето, когато държавата започна да финансира по-малко в науката, настъпиха кризи в това развитие и в момента силно е занижено това направление, посочи проф. д-р инж. Август Иванов. Ученият със съжаление отбеляза, че в областта на индустриалната роботизация са ни изпреварили страни като Япония, САЩ, Китай, държавите от Западна Европа.

Става дума за комплекс от наши идеи, които сме реализирали в тези патенти, каза проф. д-р Иванов, който е съизобретател на 31 патента, и изтъкна работата на екипа учени с ментор академик Чавдар Руменин. Почти всичко, което сме патентовали, е в областта на електрониката и мултисензорите за магнитно поле, свързано е с това как чиповете се влияят от него и от екстремни температури, допълни той и посочи, че е приложимо в космическите технологии. Проф. д-р Иванов отбеляза сложността на изследването на тези процеси. За щастие, успяхме по европейски проекти да финансираме прекрасна научна апаратура, която в дните на отворени врати в Института по роботика може да бъде разгледана, коментира той.

Ученият е завършил математическа паралелка в столичната двадесет и първа гимназия. В Техническия университет ръководителят на дипломната ми работа, с когото много добре се сработихме и още тогава имахме две публикации, ми даде визия за евентуално бъдещо развитие като докторант в Института по техническа кибернетика и роботика и попаднах в подходяща среда за научна дейност, описа ученият накратко пътя си в науката. Вече повече от 30 години се занимаваме с академик Руменин в областта на микроелектрониката, нанотехнологията, обобщи той.

Като вдъхновяваща личност проф. д-р Иванов посочи съпругата си, която по образование е генетик и работи в Института по физиология на растенията и генетика към БАН. Тя е доцент и също обучава докторанти. В общи линии сме академично семейство, хубаво е, че в различни посоки се движим, но това помага от чисто организационна гледна точка, коментира ученият.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Сняг превалява в Разградска област, пътната обстановка е сравнително спокойна
Катастрофа със загинал затруднява движението на пътя Асеновград – Кърджали
Коледен празник под надслов „От баба на внуче“ се състоя в Радомир
Нова платформа за гнездене на къдроглавите пеликани е изградена в резервата „Сребърна“
Митничари задържаха сексуални стимуланти при проверка в района на „Дунав мост 2” при Видин
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Сфера
Влакът Горна Оряховица – Димитровград се движи с повече от два часа закъснение заради повреда в контактната мрежа
В детайли
Световният ски шампион Алберто Томба пожела успех на зимния сезон в Боровец по време на конферентен разговор с Петър Попангелов
Сфера
Интензивен е трафикът на границите с Румъния и Турция към 18:00 часа, съобщават от "Гранична полиция"
В детайли
Издирването на Николай от Конаре продължава, няма никакви данни за движението му, казаха от полицията в Стара Загора
На преден план
Усложнена е пътната обстановка в страната заради валежите от сняг
Контекст
Откриха зимния сезон в курортен комплекс "Боровец"
На преден план
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова изрази съпричастност към жертвите на трагедията в Магдебург
Основна линия
В прохода Шипка се преминава при зимни условия, съобщиха от Областното пътно управление
Местен фокус
Сняг превалява в Разградска област, пътната обстановка е сравнително спокойна
Основна линия
Троянският проход се затваря за движение на всички моторни превозни средства заради снегонавявания
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.